Til 23. januar 2022.
Kunstmuseum Basel
Camille Pissarro: The Studio of Modernism
Camille Pissarro (1830–1903) var en av de viktigste kunstnerne i Frankrike i andre halvdel av 1800-tallet. Den nye og revolusjonerende moderniteten i maleriet oppstod gjennom impresjonist-bevegelsen sammen med hans ekstremt mangfoldige verk.
Likevel nevnes Camille Pissarro ofte ikke blant de fremste impresjonistene i kunsthistorien i dag.
Den omfattende høstutstillingen på Kunstmuseum Basel gir en oversikt over Pissarros arbeider og fokuserer på hans samarbeid med hans samtidige. Som venn og mentor dyrket Pissarro viktige og livlige relasjoner med kunstnere av forskjellige generasjoner – som Paul Cézanne, Claude Monet, Paul Gauguin, Edgar Degas, Mary Cassatt og andre.

I 1912 gikk Kunstmuseum Basel til innkjøp av sitt første impresjonistiske maleri – Camille Pissarros «Un coin de l’Hermitage, Pontoise» fra 1878.
Den intensive utvekslingen av idéer og metoder kan forstås som en katalysator for den viktigste utviklingen innen maleri i andre halvdel av 1800 ‑tallet.
Som en sentral skikkelse hadde Camille Pissarro en avgjørende innflytelse på impresjonismen. Han var den eneste impresjonisten som tok like mye hensyn til landskapet som menneskeskikkelsen. I det øyeblikket da impresjonismen også fikk anerkjennelse blant samlere og hentet inn penger til kunstnerne, vendte Pissarro seg til en ny malerisk revolusjon på 1880 ‑tallet – nyimpresjonisme. På den måten demonstrerte han igjen sitt ubetingede ønske om kunstnerisk fremgang.
Camille Pissarro taklet – som mange nyimpresjonister – anarkisme. I hvilken grad hans politiske overbevisning fant veien inn i kunsten hans har alltid vært av interesse for sosialhistorisk kunsthistorie. Det er klart at Pissarro ikke ønsket at bildene hans skulle bli forstått som politiske programbilder. Ikke desto mindre forbinder Pissarros revolusjonerende malestil og hans vilje til å gå nye veier, hans kunst med kjerneidéene om anarkisme.
Pissarro er spesielt viktig for Kunstmuseum Basel, siden det finnes åtte malerier og mange verk på papir i museets samling. Un coin de l’Hermitage, Pontoise fra 1878 var også det første impresjonistiske maleriet som fant veien til Basel Public Art Collection. I 1912 ble det kjøpt på initiativ av en liten gruppe kunstnere og kunstelskere – noe som da også vekket skepsis den gangen, mer enn 20 år etter at impresjonismen var på det mest intense. Dette verket la grunnlaget for kunstmuseets impresjonistiske samling.
Det er mer enn 60 år siden sist en utstilling dedikert til denne viktige kunstneren fant sted i et sveitsisk museum.
Les mer om utstillingen her
Les mer om kultur- og museumsbyen Basel her